HARUN-YAHYA.COMhttp://harun-yahya.comharun-yahya.com - Dünyada Dine Dönüş - Son EklenenlertrCopyright (C) 1994 harun-yahya.com 1HARUN-YAHYA.COMhttp://harun-yahya.comhttp://harunyahya.com/assets/images/hy_muhur.png11666Ünlü Basketbolcu Kerim Abdul Cabbar Nasıl Müslüman Olduğunu Anlatıyor

Tüm zamanların en çok sayı yapan NBA oyuncusu Kerim Abdul Cabbar altı şampiyonluk aldı ve altı defa en değerli oyuncu seçildi. Liglerde 20 sezon boyunca sevilen ve başarılı bir oyuncu olarak yerini aldı.

Kerim Abdul Cabbar nasıl müslüman olmaya karar verdiğini El-Cezire’ye verdiği röportajda anlattı: “Lew Alcindor iken Kerim Abdul Cabbar olmak bir ünlünün ismini değiştirmesi gibi değildi, bu kalbin, aklın ve ruhun bir değişimiydi. Ben bundan 40 yıl önce Müslüman oldum ve bu seçimimden çok memnunum.”

Kerim Abdul Cabbar Katolik bir aileye sahipti, rahip ve rahibelerin eğitim verdiği Katolik bir okula gitmişti. İslam’la ilk olarak üniversite yıllarında UCLA’de tanıştı, Kuran okumaya bu yıllarda başladı. 1971 yılında, 24 yaşındayken Müslüman olmaya karar verdi ve Kerim Abdul Cabbar ismini aldı.

Kerim Abdul Cabbar Müslüman olmaya karar verişinden her zaman sevinç ve mutluluk duyduğunu ifade ediyor ve şunları söylüyor: “Müslüman olmayı seçtiğimde aynı zamanda diğer insanlara dinimi anlatmaya da başladım, onları Müslüman yapmaya çalışmak değil fakat onlarla bir arada saygı, barış ve sevgi dolu bir ortamda bir arada olmaya çalıştım.”

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201868/unlu-basketbolcu-kerim-abdul-cabbarhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201868/unlu-basketbolcu-kerim-abdul-cabbarWed, 22 Apr 2015 15:47:17 +0300
Amerikalı Futbolcu Dominique Easley Müslüman Oldu

The Americ

Amerikalı Futbolcu sosyal ağ hesaplarından Müslüman olduğunu açıkladı. Hayranları yorumlarıyla Easley’e desteklerini ve sevgilerini ifade ettiler.

Easley Müslümanlığı seçtiğini şöyle ifade etti: “Hayatımda pek çok şey oldu ve 22 yıldır bir boşluk içindeydim. Bugün cennete giden yolumu boldum. Allahu Ekber.”

1992 doğumlu Dominique Easley Amerikan Ulusal Futbol Ligi takımı New England Patriots’da oynuyor.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201866/amerikali-futbolcu-dominique-easley-muslumanhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201866/amerikali-futbolcu-dominique-easley-muslumanWed, 22 Apr 2015 15:38:08 +0300
Küba'da 56 yıl sonra dini mabet inşa ediliyor

Küba Komünist Partisi devrim sonrası 1959 yılında yasaklanan dini mabedlerin yeniden inşa edilmesini onayladı. Küba devrimi sonrası ilk dini mabet kilise olacak ve bunu takiben cami ve sinagog da inşa edilecek. İnşası onaylanan kilisenin Küba Hükümetinin Katolik Kilisesi ile ilişkilerinin iyileştiğinin bir sembolü olduğu düşünülüyor.

Ülkenin güneyinde yer alan Pınar del Rio kentinde 200 metre karelik bir alana inşa edilecek kilisenin adının “Parroquia del Sagrado Corazón de Jesus” olacağı belirtildi. Bu şehirde çoğunluğu Katolik olmak üzere 36,000 kişi yaşıyor.

Küba basınında Parroquia del Sagrado Corazón de Jesus Kilisesinin inşasını takiben diğer dini mabedlerin de inşa edileceğini duyurdu. Küba Komünist Partisi’nin masasında Türkiye, Rusya ve İsrail’den gelen talepler olduğu ve bunlara öncelik verileceği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan turu çerçevesinde Küba’ya yaptığı ziyarette başkent Havana’da Devlet Başkanı Raul Castro ile bu konuyu görüşmüştü ve Castro cami projesine olumlu yaklaştığını ifade etmişti.

 

 

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201863/kubada-56-yil-sonra-dinihttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201863/kubada-56-yil-sonra-diniWed, 22 Apr 2015 14:55:37 +0300
Almanya Ulusal Radyosu’nda Kuran

Almanya’nın ulusal radyosu Radio Deutschland, “Kuran açıklıyor” başlıklı bir program başlatarak her hafta düzenli olarak kanallarında Kuran okunacağını ifade etti.

Süddeutsche Zeitung’da yayınlanan habere göre önce Kuran okunup arkasından da bir Müslüman din adamı tarafından ayetlerin açıklaması yapılacak.

Almanya’da 4 milyon Müslüman yaşıyor, Türkler ülkedeki Müslüman azınlığın üçte ikisini oluşturuyor.

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201858/almanya-ulusal-radyosunda-kuran-http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201858/almanya-ulusal-radyosunda-kuran-Wed, 22 Apr 2015 13:45:26 +0300
Finlandiya Ulusal Radyosu’nda Kuran

Finlandiya’nın ulusal radyosu ile 7 Mart 2015 tarihinden başlamak üzere 1 saatlik bölümler halinde olmak üzere kanallarında baştan sonra Kuran okunacağını duyurdu.           

Yle radyo kanalı nternet sitesinden yayınladığı haberle, bu kararı Finlandiya halkının Kuran ve Müslümanlar hakkında bilgisini artırmak amacıyla aldıklarını ifade etti. 

5.4 milyon nüfusa sahip olan Finlandiya’da 60 bin Müslüman yaşıyor. 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201856/finlandiya-ulusal-radyosunda-kuran-http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/201856/finlandiya-ulusal-radyosunda-kuran-Wed, 22 Apr 2015 13:29:06 +0300
Belçika Prensi Laurent: Kuran okuyorum

Belçika Prensi Laurent, La Dernière Heure gazetesine verdiği röportajda şunları söyledi: “Arapça büyüleyici bir dil. Kur’an okuyorum ve çocuklarıma da bu dili öğrenmeleri için teşvikte bulunuyorum.”

Laurent, Kur’an’a yönelmesinin nedenini; Arapça konuşan bütün toplumların ortak kitabı olmasına bağladı. Müslüman bir bayanla tanıştığına, onun mükemmel ve olağanüstü bir insan olduğuna dikkat çeken Belçika Prensi, konuştuğu dilin kendisini Kur’an’a yönlendirdiğini ifade etti.

Laurent, Arapçaya olan hayranlığını çocuklarına da aşılamak istediğinden onlara dil öğretmeni tuttuğunu; çocuklarının Arap dünyasından bir çok arkadaşları olduğunu ifade ederek çocuklarının hat dersi de aldığını anlattı. Eşi prenses Claire’in de çocuklarının Arapça öğrenmesinden hoşnut olduğunu dile getirdi. Laurent, çocuklarının Arapça öğrenmesiyle ilgili şunları ifade etti, “Arapça, büyüleyici ve çok zengin bir dil. Anlamadan okumasını öğrendim. Arapçanın benim için en etkileyici tarafı bu dili öğrendiğinizde o dili konuşan insanların düşünce yapısını daha iyi anlıyorsunuz. “Bir mektupla, kitaplar yazabileceğiniz kadar zengin bir dil, cahile de alime de hitap eden muhteşem bir dil” diye konuştu.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/199011/belcika-prensi-laurent-kuran-okuyorumhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/199011/belcika-prensi-laurent-kuran-okuyorumWed, 25 Feb 2015 14:31:40 +0200
Fransız RTL Radyosu: Charlie Hebdo sonrası Fransa’da İslam’ı seçenlerin sayısı arttı

Fransa’nın RTL Radyo kanalının yaptığı bir araştırmaya göre Ocak ayında gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısının ardından ülkede İslam’ı seçenlerin sayısında bir artış görüldü.

2015 Ocak ayında, Paris Büyük Cami’si 40 kişinin Müslüman olduğunu ifade etti. Bu rakam, geçen sene aynı dönemdeki rakamın iki katı. Benzer rakamlar Strazburg, Aubervilliers ve Lyon’daki camiler için de geçerlilik gösteriyor.

RTL Radyosu Paris’de yaşayan 18 yaşındaki yeni Müslüman olmuş Eloise ile bir röportaj yaptı. Yaşanan terörist saldırıdan bir ay sonra Müslüman olmuş olan genç Eloise şöyle diyor, “Müslüman olmak ve dünyaya İslam’ın onların düşündükleri gibi olmadığını göstermek istedim.”

Fransa’daki camilerin İmamları müslümanlığı seçen kişilerin hem sayılarından hem de gösterdikleri çeşitlilikten de etkilendiklerini söylüyorlar. Bir doktor, bir okul müdürü, bir polis memuru Paris Büyük Camii’nin kapısından İslam’ı seçtiklerini söyleyerek giriyor.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/199008/fransiz-rtl-radyosu-charlie-hebdohttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/199008/fransiz-rtl-radyosu-charlie-hebdoWed, 25 Feb 2015 13:37:32 +0200
Putin: «Allah Kendisine yardım edenlere yardım eder»

Rusya Devleti resmi radyo kanalı RadioMayak, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel ile yaptığı toplantı sonrası konuşmalarında şunları söyledi:

«Allah’a şükür, savaş durumunda değiliz... Rusya’da tek Allah’a inanan tüm farklı mezheplerden kardeşlerimiz diyorlar ki: 'Allah’a yönelirsek tüm vesveseler, sıkıntılar kaybolur.' Allah Kendisine yardım edenlere yardım eder. Allah’a dua edip kendimiz de gayret ediyoruz. Hep birlikte ülkemiz için gayret edersek herşeyi başarabiliriz.»

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198155/putin-«allah-kendisine-yardim-edenlerehttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198155/putin-«allah-kendisine-yardim-edenlereTue, 10 Feb 2015 22:59:24 +0200
İngiltere Kilisesi Piskoposu: Prens Charles’ın taç giyme töreninde Kuran okunsun.

İngiltere Kilisesinin üst düzey Piskoposu Lord Harries, “Prens Charles’ın taç giyme töreni Kuran okunarak başlatılsın” dedi.

Lordlar Kamarasında konuşma yapan Lord Harries bu uygulama ile Müslümanların bu ülke tarafından kucaklandıklarını hissedeceklerini ifade etti. Lord Harries Oxford eski Piskoposudur ve aynı zamanda ülkede önde gelen bir liberal düşünürüdür.

Lord Harries ayrıca konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Geçen sene Bristol Katedrali yetkilileri düzenledikleri bir toplantıya Kuran’dan bir sayfa okuyarak başladılar. Bu, Müslümanların toplum tarafından kabul gördüklerini ortaya koyan önemli bir uygulamaydı.”

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198154/ingiltere-kilisesi-piskoposu-prens-charlesinhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198154/ingiltere-kilisesi-piskoposu-prens-charlesinTue, 10 Feb 2015 22:55:35 +0200
İslam'ın Amerika'da yaygınlaştığını gösteren bir araştırma yapıldı.Amerika’da İslam’ın Yükselişi

Bu kuruluşun yaptığı araştırma sonucunda Amerika’da yaşayan Müslüman nüfusu gösteren harita.

 

Amerika’daki nüfusun büyük çoğunluğu Hıristiyandır, İslam ise Hıristiyan inanışından hemen sonra geliyor.

Çoğunluğu orta-batı ve güney olmak üzere Amerika’nın 20 eyaletinde, Hıristiyanlıktan sonra en geniş inanan kitlesine sahip olan din İslam’dır. Amerikan Dini Toplulukları İstatistikleri Birliği’nin yaptığı araştırmalar bunu gösteriyor. Bu kuruluş her 10 yılda bir yeni anket yapıyor ve yapılan son anket bizlere bu bilgiyi gösteriyor.  

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198152/islamin-amerikada-yayginlastigini-gosteren-birhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198152/islamin-amerikada-yayginlastigini-gosteren-birTue, 10 Feb 2015 22:48:57 +0200
Alman Futbolcu Danny Blum Müslüman Oldu 24 yaşındaki Alman futbolcu Danny Blum Müslüman olmaya karar verdi. Tanınmış futbolcu Blum, “İslam bana umut ve güç veriyor. Dua etmek ruhuma huzur veriyor. Şimdi çok daha rahatım ve geleceğe olumlu bakıyorum” dedi. Blum sözlerine şöyle devam etti, “Bunlar benim önceden sahip olmadığım özelliklerdi. Asabiydim, bir günüm diğerine uymuyordu, bir boşluk içindeydim. Oturup ne yapıyorum, gerçek olan bu mu diye düşünürdüm. Hafta sonlarının benim için bir anlamı yoktu, hiç bir amacım yoktu.”

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198134/alman-futbolcu-danny-blum-muslumanhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198134/alman-futbolcu-danny-blum-muslumanTue, 10 Feb 2015 17:52:11 +0200
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği ilk defa Parlementoda konuşma yaptı Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Krill Parlementonun alt kanadı olan Devlet Duma’sında tarihi bir ilk olarak konuşma yaptı. Bu konuşma Sovyet Rusya’sı sonrası Rus Ortodoks Kilisesi Lideri’nin Parlemento’ya hitap etmesi açısından önemli bir gelişme olarak tarihe geçti.

Rus Ortodoks Kilisesi komünist dönemde büyük baskı altındayken, Sovyet Rusya’sı sonrası ülkenin en güçlü kurumlarından biri haline geldi.

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198132/rus-ortodoks-kilisesi-patrigi-ilkhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198132/rus-ortodoks-kilisesi-patrigi-ilkTue, 10 Feb 2015 17:46:34 +0200
Duke Üniversitesi’nde Ezan Sesi  16 Ocak 2015 tarihinde Amerika’nın önde gelen ve saygın üniversitelerinden Duke Üniversitesi’nin meydanında ezan sesi yankılandı. Yüzlerce öğrenci ve fakülte görevlileri birlikte katıldıkları bu barışçıl toplantıda ezan dinlediler ve Müslüman öğrencilere destek verdiler, ellerinde “Birlikte ibadet edelim” yazan posterler taşıyorlardı. Bu program sırasında Hıristiyanlık, Yahudilik ve İslamiyete ait sembolleri bir arada görmek mümkündü. Bir konuşmacı ezanın tarihini anlattı ve kelimelerin anlamları açıklandı.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198130/duke-universitesinde-ezan-sesihttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/198130/duke-universitesinde-ezan-sesiTue, 10 Feb 2015 17:41:38 +0200
Fransız direktör Isabelle Matic Müslüman Oldu Fransız direktör ve senarist Isabelle Matic İslam’ı seçme kararını Charlie Hebdo saldırısının gerçekleşmesinden birkaç gün sonra kendi faceobook sayfasından yazdığı bir mesajla duyurdu. Matic 11 Ocak tarihinde facebook sayfasına şunları yazdı: “Bugün İslam’ın ilk şartını uyguladım. Allah’tan başka ilah yoktur ve Hz Muhammed O’nun Peygamberidir.” Bu kararı nasıl aldığıyla ilgili olarak ise şöyle söyledi, Charlie Hebdo saldırısının arkasından ben Müslüman oldum.” Matic’in Müslüman olduğuyla ilgili haberler ayrıca Fas’ın günlük gazetelerinde de yer aldı.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197602/fransiz-direktor-isabelle-matic-muslumanhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197602/fransiz-direktor-isabelle-matic-muslumanSun, 01 Feb 2015 03:37:11 +0200
İngiliz Hükümetinde İkinci Müslüman Bakan David Cameron hükümetinde Kültür Bakanlığı görevine Müslüman parlemento üyesi Sajid Javid getirildi. Javid Cameron hükümetinde Barones Warsi’den sonra ikinci Müslüman bakan oldu.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197600/ingiliz-hukumetinde-ikinci-musluman-bakanhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197600/ingiliz-hukumetinde-ikinci-musluman-bakanSun, 01 Feb 2015 03:31:50 +0200
Almanya’nın ilk Müslüman Sözcüsü Sawsan Chebli Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Sözcü Yardımcısı olarak atandı. Filistin kökenli Almanya doğumlu Chebli’in bu göreve gelmesi, hiçbir batı Avrupa ülkesinde de daha önce olmamış olması nedeniyle tarihi bir gelişmedir. Sawsan Chebli kendisini dindar bir Müslüman olarak tanımlıyor, “Namaz kılıyorum, oruç tutuyorum, domuz eti yemiyorum, alkol kullanmıyorum” diyor. Almanya, Avrupa’da Fransa’dan sonra Müslüman nüfusun en yoğun olduğu ülke.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197599/almanyanin-ilk-musluman-sozcusuhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197599/almanyanin-ilk-musluman-sozcusuSun, 01 Feb 2015 03:29:54 +0200
Prens Charles: “Dünyayı kurtarmak için İslam’ı takip edin” Oxford İslami Çalışmalar Merkezi’nin 25. Yıldönümünde konuşma yapan Prens Charles “Dünyayı kurtarmak için İslamı takip edin” diyerek çevrecileri teşvik etti. Prens Charles aynı zamanda insanların doğaya zarar vermesinin İslam’a aykırı olduğunu ifade etti.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197597/prens-charles-“dunyayi-kurtarmak-icinhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/197597/prens-charles-“dunyayi-kurtarmak-icinSun, 01 Feb 2015 03:26:20 +0200
Washington Ulusal Katedrali’nde İlk Kez Namaz

Amerika’nın başkentinde yer alan Washington Ulusal Katedrali’nde 14 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen toplantı sırasında ilk kez Müslüman bir topluluk namaz kıldı. Rahibe Gina Campbell Amerika’daki çeşitli İslami organizasyonların verdiği destekle düzenlediği bu organizasyonda yaptığı konuşmada Washington Ulusal Katedrali’nin tüm insanlar için bir ibadet yeri olduğunu söyledi. Ayrıca konuşmasına şöyle devam etti: “Kalplerimizi açalım ve merhamet anlayışımızı derinleştirelim, aynı Allah’a inanıyoruz.” Önde gelen bir Hıristiyan merkezi olan Ulusal Katedral’de daha önce de dinlerarası birlik toplantıları düzenleniyordu fakat bu toplantı Müslümanlar’a ilk kez kendi ibadetlerini uygulama imkanı verdiği için Müslüman-Hıristiyan ilişkilerinde önemli bir yere sahip oldu.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/194812/washington-ulusal-katedralinde-ilk-kezhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/194812/washington-ulusal-katedralinde-ilk-kezWed, 03 Dec 2014 13:58:09 +0200
Japonya’daki cami sayısında büyük artış

Japonya’da yaşayan Müslümanlar Türkiye’nin inşa ettiği, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ve ülkenin en büyük camisi olan Tokyo Cami’nde ve diğer camilerde bir araya geliyorlar. Ülkede 1970 yılında yalnızca 2 cami varken, günümüzde 200’den fazla cami bulunuyor.

Tokyo Cami Türk hükümetinin de sağladığı destek ile müslümanların dini bir toplanma yeri olmasının yanı sıra aynı zamanda müslümanların sergi, konferanslar, sanat etkinlikleri, kültürel çeşitli etkinlikler gbi farklı amaçlarla da bir araya geldikleri bir mekan. Japonya’daki müslüman nüfus ülkenin yüzde onunu oluşturuyor.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/193816/japonyadaki-cami-sayisinda-buyuk-artishttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/193816/japonyadaki-cami-sayisinda-buyuk-artisFri, 14 Nov 2014 15:23:19 +0200
Rus Başrahip Dmitri Smirnov: “Gelecek müslümanlara ait”

Moskova’da bir kilisede 7 Eylül 2014 tarihinde verdiği vaaz sırasında Rus ortodoks başrahip Dmitri Smirnov geleceğin müslümanlara ait olduğunu söyledi.

Yaşlı bir kadının başından geçen bir olayı kendisiyle paylaşması üzerine, Allah’a daha yakın olanların, Allah’ı razı edecek davranışlarda bulunanların medeni Müslümanlar olduğunu, bu nedenle de geleceğin Müslümanlara ait olduğunu, yeryüzüne varies olup onu refaha çıkartacak olanların da Müslümanlar olduğunu ifade etti.”

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/193774/rus-basrahip-dmitri-smirnov-“gelecekhttp://az.harunyahya.org/tr/Dunyada-Dine-Donus/193774/rus-basrahip-dmitri-smirnov-“gelecekThu, 13 Nov 2014 15:02:48 +0200