HARUN-YAHYA.COMhttp://harun-yahya.comharun-yahya.com - Sevimli Canlılar - Son EklenenlertrCopyright (C) 1994 harun-yahya.com 1HARUN-YAHYA.COMhttp://harun-yahya.comhttp://harunyahya.com/assets/images/hy_muhur.png11666Kum sanatçısı Kumkabarcığı YengeçleriKum sanatçıları, kumlara çok güzel sanatsal şekiller verirler. Bunu da yetenekleri ve öğrendikleri tekniklerle gerçekleştirirler. Peki, 1 cm boyundaki bir yengeç böyle bir sanat yapabilir mi?

Evet. Kum kabarcığı yengeçleri de birer kum sanatçısıdır.

Kum kabarcığı yengeçleri, bazı tropikal bölgelerindeki kum plajlarında yaşarlar. Gelgit sonrası kumların üzerinde kalmış olan mikroskobik boyuttaki organik kalıntıları yerler. Kumları kıskaçlarıyla alır ve ağızlarına götürürler. Ağızlarında besini ayırır ve geriye kalan kumu minik bir top haline getirmiş olarak arkalarına atarlar. Minik boyutları ve kumda kamufle olacak şekilde yaratılmış renkleri nedeniyle pek göze çarpmazlar. Ancak oluşturdukları minik kum toplarıyla kumsalda sanat eserleri meydana getirirler. Bir eser meydana getirirken, aynı zamanda bıraktıkları işaret sayesinde de aynı kumu iki kez elemekle zaman ve enerji kaybetmemiş olurlar.

Biz gelgit sonrası kumların üzerindeki kalıntılardan haberdar dahi olmazken, başka bir canlı için Allah burada hayatını sürdüreceği besinler var eder. Bu yengeçler şuurları olmadığı, hiçbir resim kursuna gitmedikleri halde diğer canlıların görüntüsünü Allah’ın ilhamıyla kuma çizerek sanat eserleri ortaya koyarlar.

Allah, Sani (Sanatçı) ismiyle doğada yarattığı sanatın bir örneğini, Rezzak (Rızık veren) ismiyle de bu canlı üzerindeki şefkatini bizlere gösterir. Allah her şeyin hakimidir ve her şeyi bir ölçüyle yaratandır.

Yeryüzünde kesin bir bilgiyle inanacak olanlar için ayetler vardır. Ve kendi nefislerinizde de. Yine de görmüyor musunuz? (Zariyat Suresi, 20-21)

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/275259/kum-sanatcisi-kumkabarcigi-yengeclerihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/275259/kum-sanatcisi-kumkabarcigi-yengecleriMon, 25 Jun 2018 15:18:13 +0300
Çulha kuşlarının savunma stratejisiÇulha kuşlarının savunma stratejisi

Tropikal bölgelerde ağaçlarda yaşayan yılanlar çok zehirlidir. Aynı bölgede yaşayan Çulha kuşları tehlikeli düşmanlarından korunmak için yuvalarının girişlerini gizli şekilde ve adeta labirent gibi inşa ederler.

Çulha kuşları yuvalarına saldıran avcıların cayması için evlerini, dalları oldukça dikenli olan akasya ağaçlarına kurarlar ve düşmanlarını şaşırtmak için pek çok boş yani sahte yuva yaparlar. Çulha kuşları hem iyi bir mühendis gibi planlama yapar hem de evlerinin güvenliğini en üst seviyede koruyacak akıllı taktikler kullanırlar. Allah canlıları hayranlık duyulacak özelliklerle yaratmıştır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/257387/culha-kuslarinin-savunma-stratejisihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/257387/culha-kuslarinin-savunma-stratejisiMon, 11 Sep 2017 22:01:15 +0300
Allah'ın yaratma sanatı: RakunlarRakunlar günlük ihtiyaçlarını karşılarken ellerini çok iyi kullanırlar. Elleri çok oynaktır ve çok iyi bir dokunma duyusuna sahiptir. Hem suyun içindeyken, hem de dışında İken yiyecek bulmak istediklerinde ellerini kullanırlar. Sonbaharda bol yağ depolarlar. Çünkü rakunlar kış uykusuna yatmamalarına rağmen kış mevsiminin büyük bir bölümünü yuvalarında dinlenerek geçirirler. Bu sayede zorlu kış şartları onları fazla etkilemez.

“İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'ndan başka ilah yoktur. Her şeyin Yaratıcısıdır, öyleyse O'na kulluk edin. O, her şeyin üstünde bir vekildir.” [En'am Suresi, 102]

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251418/allahin-yaratma-sanati-rakunlarhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251418/allahin-yaratma-sanati-rakunlarMon, 03 Jul 2017 05:04:18 +0300
Örümcek düşmeden tavanda nasıl yürür? ÖRÜMCEK DÜŞMEDEN TAVANDA NASIL YÜRÜR?

Yapılan araştırmalar örümceklerin, ayaklarındaki yaklaşık 600.000 tüycüğü tavana temas ettirerek baş aşağı durabildiklerini gösterdi. Örümcek bu şekilde kendi ağırlığının 173 kat fazlasını taşıyabilir. Bunu yaparken Van der Waals kuvvetini yani birbirine milimetrenin milyonda biri kadar yakın olan moleküller arasında oluşan elektrostatik çekim kuvvetini kullanır. Van der Waals kuvveti bu iş için öyle uygundur ki örümceğin ayağını tavana yapıştırıp kolayca çekebilmesi için yaratılmış en mükemmel elektrostatik kuvvettir. Oysa örümcek, tavanda yürüyebilmek için kendisine en uygun çekim kuvvetinin Van der Waals olduğunu akledemez.  Moleküller arasında böyle bir çekim kuvveti oluşturan ve örümceğin ayaklarında buna uygun tüycük yapısını var eden Allah’tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251287/orumcek-dusmeden-tavanda-nasil-yururhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251287/orumcek-dusmeden-tavanda-nasil-yururThu, 29 Jun 2017 14:17:02 +0300
Kuşların tüyleri neden bu kadar temizdir? Kuşların kuyruk tüylerinin altında yağ salgılayan bezler vardır. Kuşlar gagalarıyla bu yağı tüm tüylerine taşıyarak kendilerini temizlerler. Çünkü bu yağ, bakteri ve mantarlara karşı dezenfektan özelliği taşır. Aynı zamanda kuşların tüylerinin su geçirmez özelliğini de arttırır. 

Unutmayın.... Doğan her yeni kuş, Allah’ın ilhamıyla kuyruk tüylerinin altındaki bu anti-bakteriyel yağı tüm vücuduna yayarak temizlenmeye başlar.     

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251080/kuslarin-tuyleri-neden-bu-kadarhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/251080/kuslarin-tuyleri-neden-bu-kadarFri, 23 Jun 2017 04:53:37 +0300
Vatozları kendi ürettikleri elektrik neden çarpmaz ?Vatozların ağızları ve solungaçları yassı gövdelerinin altında, gözleri ise gövdelerinin üstünde yeralır. Vatozların yaklaşık 500 türü vardır. Bunlardan biri de elektrikli vatozlardır. 

Elektrikli vatoz adından da anlaşıldığı gibi 220 volta kadar elektrik üretebilir. Bu yeteneklerini hem düşmanlarına karşı bir savunma hem de avlanmak için kullanırlar.

Peki vatozlar oldukça iletken olan suyun içinde bu derece yüksek voltajlı elektrik üretirken neden kendileri çarpılmazlar?

Bunun sebebi  gövdelerinin  elektrik akımına karşı yalıtkan olmasıdır. Vatozlar öyle muhteşem bir sistemle yaratılmışlardır ki elektriğin kaynağı kendileri olmalarına rağmen sanki 220 voltluk elektrik onların bedenlerinden çıkmıyormuş gibidirler.

İşte bu Allah’ın yarattığı harikalardan biridir. Allah vatozlarda elektrikli savunma ve avlanma sistemi yaratırken aynı zamanda onların bu elektrikten zarar görmemelerini sağlayacak bir sistem de yaratmıştır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/248473/vatozlari-kendi-urettikleri-elektrik-nedenhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/248473/vatozlari-kendi-urettikleri-elektrik-nedenTue, 23 May 2017 13:27:21 +0300
Sevimli keçilerin inanılmaz yetenekleriKeçiler meraklı ve zeki hayvanlardır. Fırsatını bulurlarsa rahatlıkla vahşi hayata geri dönebilirler, ki bu durum evcil hayvanlarda nadir görülür. Keçileri hem zeki hem sevimli bir tabiatta yaratan Allah'tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243718/sevimli-kecilerin-inanilmaz-yeteneklerihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243718/sevimli-kecilerin-inanilmaz-yetenekleriMon, 06 Mar 2017 16:38:44 +0200
Araba alarmını taklit eden Alaycı KuşAlaycı kuş....

Bir kuzey alaycı kuşu, diğer kuşları hayvanları ve hatta araba alarmı gibi mekanik sesleri taklit edebilir. Bir kuşu böylesine muhteşem bir taklit yeteneği ile ve ses donanımı ile yaratan Allah'tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243717/araba-alarmini-taklit-eden-alaycihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243717/araba-alarmini-taklit-eden-alayciMon, 06 Mar 2017 16:37:28 +0200
Kelebek stilinde yüzen Kel kartallarKel kartallar yüzebilirler. Yüzerken kelebek stilinde olduğu gibi kanatlarını yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirme yöntemini kullanırlar. Kartallarda hem uçuş hem de yüzme için böylesine uygun kanat ve tüy yapısını yaratan Rabbimiz'dir.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243716/kelebek-stilinde-yuzen-kel-kartallarhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/243716/kelebek-stilinde-yuzen-kel-kartallarMon, 06 Mar 2017 16:36:02 +0200
100 yıl yaşayan TuataralarYeni Zelanda'da yaşayan Tuataralar, herhangi bir sürüngene göre en yavaş büyüme oranına sahiptirler. Hayatlarının ilk 35 yılı büyümelerini sürdürürler. Ortalama ömürleri 60 yıldır, ama rahatlıkla 100 yaşından fazla yaşayabilirler. Allah bu canlıları uzun yaşayabilecekleri bir vücut yapısıyla birlikte yaratmıştır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241948/100-yil-yasayan-tuataralarhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241948/100-yil-yasayan-tuataralarFri, 17 Feb 2017 21:15:20 +0200
Pelikanların usta avlanma teknikleri şaşırtıyorPelikanların usta avlanma teknikleri şaşırtıyor

Pelikanlar balıkları yakalamak için elastik keselerini kullanırlar ancak ustaca yöntemleri de vardır.

Pelikanların çoğu gruplar halinde yüzerek balık avlarlar. Bir çizgi veya U biçimi oluştururlar ve kanatlarını yüzeye çıkararak balıkları sığ suya doğru sürüklerler. Balıklar sığ alana toplandığında onları kolayca yakalarlar.

Pelikanlar balıkları keselerinde depolamazlar, keselerini sadece yakalamak için kullanırlar, sonra geriye doğru itip suyu boşaltırlar ve derhal balığı yutarlar.

Beyaz Amerikan pelikanı gagasında 11-12 litre su tutabilir. Yavru pelikanlar ebevenlerinin boğazına gagalarını yapıştırarak, oradan yemek alıp beslenirler.

Pelikanları bu akıllı ve muhteşem yeteneklerle Allah yaratmıştır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241120/pelikanlarin-usta-avlanma-teknikleri-sasirtiyorhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241120/pelikanlarin-usta-avlanma-teknikleri-sasirtiyorTue, 31 Jan 2017 07:43:27 +0200
Altın renkli kaplumbağa böceğiAltın kaplumbağa böceğinin saydam göğüs ve kanat yapısı, vücudunun altındaki parlak altın rengi izler ve böcek hareketsizken bir su damlası ya da bir yaprağın parlak bir parçası gibi görünmesini sağlar. Ağaçtan ağaca uçarken ise elips çizen küçük bir altıntop haline gelir.

Altın kaplumbağa böceği, Allah'ın yarattığı bu özelliklerle canlı düşmanlarından korunmuş olur.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241119/altin-renkli-kaplumbaga-bocegihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241119/altin-renkli-kaplumbaga-bocegiTue, 31 Jan 2017 07:41:10 +0200
Zebraların inanılmaz güçlü kas yapısıZebraların bacakları çok uzundur, güçlü kasları ve büyük akciğerleri vardır. Bu sayede hiç yorulmadan ve yavaşlamadan çok uzun mesafeleri koşabilirler.

Allah her canlıyı ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerle yaratmıştır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241118/zebralarin-inanilmaz-guclu-kas-yapisihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/241118/zebralarin-inanilmaz-guclu-kas-yapisiTue, 31 Jan 2017 07:35:25 +0200
Bir aslanın sesini 8 km.'den duyabilirsiniz.Bir aslanın kükremezi 8 km uzaklıktan duyulabilir. Aslanlara böyle güçlü bir sesi veren Allah'tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240906/bir-aslanin-sesini-8-kmdenhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240906/bir-aslanin-sesini-8-kmdenFri, 27 Jan 2017 12:00:56 +0200
Sevimli keçiler hakkında bilmedikleriniz...Keçiler meraklı ve zeki hayvanlardır. Fırsatını bulurlarsa rahatlıkla vahşi yaşama geri dönebilirler, ki bu durum evcil hayvanlarda nadir görülür.

Keçileri hem zeki hem sevimli bir tabiatta yaratan Allah'tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240756/sevimli-keciler-hakkinda-bilmediklerinizhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240756/sevimli-keciler-hakkinda-bilmediklerinizWed, 25 Jan 2017 09:32:11 +0200
Denizatının yavrularını erkek doğurur!Denizatlarının yavrularını erkek denizatı doğurur.

Dişi denizatları, gebelik süresince yumurtalarını taşıyan ve doğumu yapan erkek deniz atlarının kesesine sadece yumurtalarını bırakır.

Allah, doğada kusursuz işleyen sistemleri aralıksız yaratır.

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240755/denizatinin-yavrularini-erkek-dogururhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/240755/denizatinin-yavrularini-erkek-dogururWed, 25 Jan 2017 09:18:21 +0200
175 yaşında dev kaplumbağaGalapagos kaplumbağasının potansiyen 175 yılı aşkın bir ömrü vardır. Kaplumbağanın bu kadar uzun ömürlü yaşamasını sağlayan bir metabolizma ile yaratan Allah'tır.

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/239506/175-yasinda-dev-kaplumbagahttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/239506/175-yasinda-dev-kaplumbagaSat, 07 Jan 2017 14:06:51 +0200
4 Günlük Bebek Kuzu4 günlük bebek kuzunun ilk yürüyüşü, ilk banyosu ve uykusu...

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230890/4-gunluk-bebek-kuzuhttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230890/4-gunluk-bebek-kuzuWed, 28 Sep 2016 17:36:56 +0300
Sevginin sırrıÇiçeği, anneyi, kediyi, kadını Allah'ın tecellisi olarak seversin.

Güzel kokuyu, atları, her şeyi, bütün hayvanları Allah'ın tecellisi olarak seversin.

 Allah dünyayı tatlı masum hayvanlarla şenlendiriyor. 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230889/sevginin-sirrihttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230889/sevginin-sirriWed, 28 Sep 2016 17:33:31 +0300
Neden sevgi en büyük ihtiyaç?Sevgi dünyadaki en büyük nimettir.

Allah dünyayı sevgi için yaratıyor. Kulları sevgi için yaratıyor. Cenneti sevgi için yaratıyor. Tek amaç sevgidir.

 

]]>
http://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230876/neden-sevgi-en-buyuk-ihtiyachttp://az.harunyahya.org/tr/Sevimli-Canlilar/230876/neden-sevgi-en-buyuk-ihtiyacWed, 28 Sep 2016 17:02:54 +0300